Про коефіцієнти і аргументи

Ситуація, яка склалася для футбольної України у зв’язку із зняттям «Дніпро-1» з участі в чемпіонаті України, обернулася багатьма негативними проблемами, які доводиться вирішувати у пожежному порядку.

Тут і заміна учасника УПЛ на іншого, і питання відповідної заміни учасника першої ліги, і проблема участі українських клубів в єврокубкових турнірах, і відтермінування початку змагань на Кубок України, і подальша доля того ж таки «Дніпра-1» щодо його професійного статусу, та ще багато інших проблем. І якщо більшість з цих проблем можуть бути вирішені й уже вирішуються в терміновому порядку, то одна з цих проблем має перспективне значення, оскільки стосується того, якою буде участь українських клубів у єврокубкових турнірах в найближчі кілька років. Це проблема коефіцієнтів, за якими будуть визначатися кількість клубів від країни в цих турнірах та участь їх у відбіркових етапах чи безпосередньо в групових стадіях трьох європейських футбольних турнірів.

У зв’язку з цим нещодавно УАФ попросила УЄФА замінити «Дніпро-1» у кваліфікації Ліги конференцій на інший український клуб, проте це прохання було відхилено.

Враховуючи це, УАФ звернулася до УЄФА з пропозицією про те, аби після дискваліфікації «Дніпра-1» з єврокубків, очки українських клубів у євросезоні ділились на чотири команди, а не на пять команд. В УЄФА офіційно повідомили про те, що взяли до розгляду це питання.

Нагадаємо, що раніше в УЄФА було ухвалено рішення присудити дніпровській команді технічні поразки (0:3) у обох матчах другого раунду кваліфікації Ліги конференцій проти Академії Пушкаша.

Яке тут може бути рішення УЄФАз приводу коефіцієнтів?

На наш погляд, коефіцієнти, за якими визначається рейтинг футбольних клубів (як і будь-які коефіцієнти), мають відображати реальне співвідношення спортивних результатів, досягнутих клубами за їх участі в змаганнях. І якщо коефіцієнт виводиться як результат поділу усіх набраних очок усіма клубами даної країни на кількість клубів, тобто як середній бал, то отже й ділити маємо усі набрані командами бали на усіх реальних учасників, а не на заявлених чи допущених до участі в турнірі.

Адже команда, яка виключена з турніру, об’єктивно не може додавати залікових очок у загальну їх суму. То з якої логічної підстави на неї розкладати бали, отримані без її участі? Це був би не лише неспортивний принцип, а взагалі безпідставний підхід. Якщо клуб від країни порушив умови участі в турнірі, на нього або на федерацію можуть бути накладені санкції, коли вони передбачені регламентом змагань. Так, як це зроблено із зарахуванням двох технічних поразок «Дніпру-1» за відмову проподити матчі другого відбіркового раунду Ліги конференцій. Тут усе зрозуміло, оскільки мова йде також про інтереси його суперника, які було порушено відмовою клубу «Дніпро-1». 

Ці дві поразки лягають у загальний «кошик» і впливають на коефіцієнт, в тому числі щодо поділу на п’ять команд першого «врожаю», який "зберуть" «Динамо», «Дніпро-1» та «Полісся». Однак санкції не повинні визначати коефіцієнт національної федерації в цілому, оскільки відносини щодо участі або неучасті клубу в євротурнірі складаються між УЄФА та клубом, а щодо них національна федерація виступає як третя сторона.

Тому після виключення «Дніпра-1» з числа учасників Ліги конференцій уже з наступного раунду кваліфікацій єврокубків у знаменнику має фігурувати чотири клуби, адже сама УЄФА не дала можливості замінити клуб, що вибув до початку його матчів із суперником, на інший клуб з України. 

Не може бути два різні підходи до чемпіонату України і до турнірів УЄФА, коли у першому замість «Дніпра-1» в чемпіонат допускають інший клуб, а у другому заміна клубу на інший не допускається.

А раз «Дніпро-1» виключений з турніру, а заміна клубу не відбулася, то УЄФА від самого початку залишає за Україною чотири клуби замість п’яти. Тому, аби бути послідовними, коефіцієнт повинен визначатися виходячи з фактичної, а не умовної кількості клубів у єврокубках, з розрахунку чотирьох, а не п’яти клубів.

Тим більше, що сама УЄФА допустила своїм рішенням проблемний клуб до участі в своїх турнірах і виключила його з них, а не клуб делегувала національна федерація футболу. 

Через це у випадку відмови УЄФА змінити порядок розрахунку коефіцієнта на поточний сезон національна федерація має звернутися з позовом до спортивних судових інстанцій в інтересах інших клубів України.